Lepok je skupina bielkovín nachádzajúcich sa v obilninách, najmä v pšenici. Pšenica úzko súvisí s ražou, jačmeňom a ovsom. Preto aj tieto obilniny obsahujú lepok.
Pre väčšinu ľudí je lepok normálny proteín, ktorý sa dá ľahko štiepiť v gastrointestinálnom trakte. Existuje však časť populácie, ktorá lepok nedokáže stráviť. Táto skupina ľudí má lepkovú intoleranciu. Toto ochorenie sa tiež bežne označuje ako celiakia.
Lepok je zmes mnohých proteínov, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupín: prolamíny a glutelíny. Najbežnejší prolamín, gliadín, sa javí ako hlavný problém pri celiakii alebo intolerancii lepku. Protilátky proti gliadínu sa často nachádzajú v častiach imunitného systému, ktoré sú spojené s týmto ochorením.
Keď ľudia s celiakiou jedia bezlepkové jedlá, ich imunitný systém reaguje poškodením tenkého čreva. Presnejšie povedané, na sliznici tenkého čreva sa strácajú malé výbežky v tvare prsta, ktoré sa nazývajú črevné klky alebo klky. Za normálnych okolností budú výživné látky v týchto klkoch chýbať, ak budete podvyživení – bez ohľadu na množstvo jedla, ktoré konzumujete.
Pretože škodí imunitnému systému tela, je celiakia známa ako autoimunitné ochorenie. Je však tiež klasifikovaná ako malabsorpcia, pretože živiny sa neabsorbujú. Celiakia je tiež známa ako netropická porucha vstrebávania v tenkom čreve alebo glutén-senzitívna enteropatia.
Celiakia je genetické ochorenie, čo znamená, že sa často vyskytuje v rodinách. Niekedy je choroba vyvolaná udalosťami alebo sa objavuje po prvýkrát, napríklad po operácii, v tehotenstve, po pôrode, vírusovej infekcii alebo silnom emočnom strese.